Home » Manicure hybrydowy » Jak dbać o paznokcie zimą? Poznaj 4 sprawdzone sposoby

Jak dbać o paznokcie zimą? Poznaj 4 sprawdzone sposoby

Gru 17, 2020 | Manicure hybrydowy

W okresie zimowym kondycja naszych paznokci się pogarsza – stają się łamliwe, mogą pojawiać się na nich niechciane przebarwienia. Warto więc o nie szczególnie zadbać i zastosować zabiegi pielęgnacyjne. Na szczęście większość z nich możemy wykonać samodzielnie w domowym zaciszu, ze składników, które każda z nas posiada w kuchennych szafkach. Dzięki właściwej pielęgnacji paznokcie będą uodpornione na szkodliwe dla nich zmiany temperatury. Poznaj 4 sprawdzone sposoby na zadbane paznokcie zimą! 

Sposób nr 1 – zadbaj o skórę dłoni

To powinno wydawać się oczywiste – zadbana skóra dłoni, to również zadbane paznokcie! W końcu kondycja dłoni ma ogromny wpływ na estetykę naszych paznokci. Suche skórki to właśnie efekt niedostatecznej pielęgnacji skóry dłoni. W pierwszej kolejności powinniśmy więc zadbać o ich regularne nawilżanie. W tym celu warto przynajmniej 2 razy dziennie nałożyć na dłonie krem nawilżający – obowiązkowo należy go wetrzeć również w paznokcie i okalające je skórki. Dla wzmocnienia efektu można nałożyć bawełniane rękawiczki i nie zdejmować ich przez minimum pół godziny – dzięki temu krem dobrze się wchłonie. Lepiej zainwestować w kosmetyk wysokiej jakości, z naturalnych składników. Stanowczo odpadają kremy zawierające w składzie alkohol – mogą one jeszcze bardziej wysuszyć podrażnione ręce. Ważne jest również regularne złuszczanie martwego naskórka – dobrze sprawdzą się tutaj peelingi przeznaczone do skóry dłoni. Zimą warto zaopatrzyć się w kilka dodatkowych opakowań kremu, aby mieć je przy sobie w każdej chwili. Jedno obowiązkowo powinno zawsze znajdować się w torebce. Dzięki temu możliwa będzie natychmiastowa reakcja, jeśli nasze ręce ulegną w ciągu dnia podrażnieniu. 

Chroń dłonie przed zimnem

Skóra naszych dłoni jest bardzo wrażliwa na wszelkie zmiany temperatur, na które reaguje przesuszeniem. Aby mu zapobiec, zimą obowiązkowo należy nosić rękawiczki – powinny one dobrze izolować przed zimnem. Polecane są zwłaszcza rękawiczki skórzane, wyściełane w środku delikatnym i miękkim materiałem. Dzięki temu nie podrażniają skóry dłoni, co mogą na przykład robić rękawiczki wykonane z wełny. 

Zniweluj działanie detergentów

Fatalny wpływ na kondycję naszych dłoni i paznokci mają również detergenty, takie jak płyn do naczyń czy środki czystości. Warto wyrobić w sobie nawyk sprzątania oraz zmywania naczyń w gumowych rękawiczkach. Choć początkowo może wydawać się to niewygodne, będzie to miało pozytywne przełożenie na wygląd naszych dłoni i paznokci. 

Sposób nr 2 – stosuj domowe odżywki do paznokci

Paznokcie możemy również pielęgnować za pomocą samodzielnie zrobionych odżywek, wykonanych ze składników dostępnych w naszym domu. Możemy je stosować zarówno kiedy nosimy hybrydy, jak i na naturalną płytkę paznokcia. Oto kilka pomysłów:

  • mikstura z oliwy i kilku kropli cytryny – odżywi paznokcie i usunie przebarwienia,
  • odżywka z ogórka, soku z cytryny i startego jabłka – wybieli plamy na paznokciach,
  • maseczka z żółtka jaj, oliwy i cytryny – zadziała nawilżająco,
  • “glutek” z siemienia lnianego – zregeneruje zniszczone paznokcie,
  • majonez – odżywi paznokcie i skórki,
  • mieszanka z oleju słonecznikowego, soku z cytryny i gęstego soku – nawilży,
  • ciepłe mleko,
  • kąpiel z żelatyny, 
  • odżywka z octu, piwa i oliwy z oliwek,
  • wywar z nasion kopru – wzmocni paznokcie i przyspieszy ich porost.

Te mikstury możesz stosować zamiennie kilka razy w tygodniu. Wystarczy, że zanurzysz w nich paznokcie na 10-15 minut. Efekty przewyższą Twoje najśmielsze oczekiwania. 

Sposób nr 3 – zadbaj o zdrową dietę

Zimą często spada nasza motywacja do dbania o zdrowy jadłospis. Tymczasem dieta ma ogromny wpływ na kondycję naszych paznokci. Warto więc się jej przyjrzeć, aby upewnić się, że dostarczamy sobie wszelkich niezbędnych składników. Bardzo ważna jest odpowiednia podaż białka w diecie, które jest głównym budulcem paznokci. Znajdziemy go na przykład w mięsie, soczewicy, fasoli i jajkach. Powinno się też zwrócić uwagę na dostarczanie sobie witaminy B – zawierają ją choćby łosoś, awokado, żółtka czy wieprzowina.

Sposób nr 4 – strzeż się mechanicznych uszkodzeń

Niektórymi naszymi działaniami możemy przyczyniać się do rozdwajania i pękania paznokci. Bardzo istotne jest piłowanie ich w jednym kierunku. Ponadto mordercze dla kondycji naszych paznokci może okazać się, nawet sporadyczne, ich obgryzanie. Unikaj traktowania paznokci jak “otwieracza”, nie podważaj nimi wieczek od puszek czy opakowań. Być może warto zastanowić się nad rezygnacją z długich paznokci – jeśli zdecydujemy się na krótkie, zdecydowanie spadnie ryzyko ich złamania. Zwłaszcza zimą, gdy nosimy rękawiczki, możemy bardzo łatwo doprowadzić do pęknięcia długich paznokci.