Home » Zdrowe paznokcie » Hybrydy a ciąża – czy są bezpieczne?

Hybrydy a ciąża – czy są bezpieczne?

Wrz 20, 2021 | Zdrowe paznokcie

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Czas przygotowania się na przyjście na świat nowego życia. Kobiety obejmują wyjątkową troską swoje zdrowie. Często rezygnują z zabiegów, które wykonywały wcześniej z obawy, że mogłyby zaszkodzić dziecku. Jednym z nich jest manicure i pedicure hybrydowy. Wokół nich narosło wiele obaw i mitów. Dziś chcielibyśmy sprawdzić czy rzeczywiście wykonywanie hybryd jest niebezpieczne w ciąży. Zapraszamy do lektury!

Czy manicure hybrydowy jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży?

Absolutnie nie! Powiedzmy sobie to raz na zawsze, nie ma żadnych podstaw, by twierdzić, że hybrydy są niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Skąd więc takie wątpliwości? Na wielu forach internetowych krążą mity sugerujące, że niebezpieczne mogą być składy lakierów hybrydowych, aceton bądź też promienie UV stosowane do utwardzania płytki paznokcia. Lekarze przyjrzeli się tym kwestiom i potwierdzono, że nie zagrażają one ani dziecku, ani kobiecie. A skoro jest to bezpieczne, jak najbardziej można stosować podczas ciąży i później w trakcie połogu i karmienia piersią.

Mity związane ze stosowaniem hybryd w ciąży

Jak już wspomnieliśmy wiele jest mitów wciąż krążących w społeczności przyszłych mam. Przyjrzyjmy się im bliżej i zastanówmy, czy mają jakiekolwiek uzasadnienie w rzeczywistości.

Skład hybryd jest niebezpieczny dla dziecka

Przede wszystkim musimy mieć świadomość tego, że wszystkie sprzedawane w Polsce kosmetyki, także lakiery hybrydowe, są gruntownie badane zanim trafią do sklepów. Daje nam to pewność, że są to produkty bezpieczne. Jedynym problemem jaki może się pojawić jest reakcja alergiczna. Nie dotyczy to jednak pań, które już przed ciążą korzystały z tego typu manicure. One mogą czuć się zupełnie bezpieczne i bez przeszkód podczas ciąży cieszyć się modnym i trwałym zdobieniem paznokci.

Co jednak z paniami, które chciałyby podczas ciąży zrobić hybrydy po raz pierwszy? Tutaj jak w przypadku każdego nowego produktu kosmetycznego zaleca się przeprowadzenie próby alergicznej, która da nam pewność, że alergia nie pojawi się po wykonaniu manicure hybrydowego. Na rynku pojawia się również coraz więcej lakierów o delikatniejszych składach.

Aceton używany do ściągania hybryd może zaszkodzić dziecku

Kolejnym często powtarzanym mitem jest ten dotyczący szkodliwości acetonu, który jest wykorzystywany do usuwania hybryd. Oczywiście jest to nieprawda, a sam aceton występuje w praktycznie każdym zmywaczu do paznokci. Jeśli byłby on niebezpieczny, nie możnaby stosować także zwykłych lakierów do manicure.

Jednak jeśli panie miałyby najmniejsze wątpliwości w łatwy sposób da się ominąć stosowanie acetonu. Wystarczy hybrydy ściągać frezarką lub pilniczkiem. Jest to proste i możliwe do wykonania nie tylko w salonie kosmetycznym, ale również podczas samodzielnego wykonywania manicure hybrydowego. Oczywiście te metody są również w pełni bezpieczne podczas ciąży.

Promieniowanie UV jest szkodliwe dla kobiet w ciąży

Czas rozprawić się z najczęściej powtarzanym mitem na temat niebezpieczeństwa stosowania hybryd w ciąży. Chodzi o metodę utwardzania ich w lampach UV. Niektórzy błędnie uważają, że jest to szkodliwe dla dziecka. Nie ma na to jednak potwierdzenia naukowego. Ilość emitowanego promieniowania UV podczas utwardzania lakieru jest znikoma. Dodatkowo jest to takie samo promieniowanie na jakie wystawiamy się wychodząc na słońce. A przecież nikt nie każe ciężarnym kobietom zamknąć się na 9 miesięcy w domu.

Jeśli chcemy chronić swoją skórę przed fotostarzeniem i mamy tendencję do przebarwień warto nasmarować dłonie kremem z filtrem UV, takim samym jak stosujemy na co dzień do twarzy czy ciała.

Czy hybrydy zawsze można stosować w czasie ciąży?

Nie, nie jest to sposób zdobienia paznokci polecany zawsze. Chodzi o grupę pań, które mają problem z zakażeniami skóry, ich płytka jest zakażona drożdżakami, grzybami. Nie mogą po hybrydy sięgnąć również panie ze stanami zapalnymi, szczególnie jeśli pojawia się ropna wydzielina. Ale co ważne, są to przeciwwskazania nie tylko dla kobiet w ciąży, a wszystkich pań. Najpierw zakażenia należy wyleczyć, potem można dopiero wykonać manicure czy pedicure hybrydowy.

Jak zadbać o skórki podczas wykonywania hybryd w ciąży?

Jedynym ryzykiem, jakie może pojawić się podczas wykonywanie hybryd w ciąży jest potencjalne zakażenie się wirusem WZW typu B i C. Teoretycznie mogłoby do niego dojść podczas uszkodzenia skórek i stosowania skażonych narzędzi. Jednak oczywiste jest, że wybierając się do salonu na manicure pilnujemy tego, by narzędzia były jednorazowe lub sterylizowane. A jeśli wykonujemy hybrydy w domu, byśmy tylko my korzystały z cążków czy pilniczków i odpowiednio odkaziły je po każdym zastosowaniu. Zachowując absolutnie podstawową ostrożność w kwestii higieny wykonywania manicure hybrydowego, nie ma możliwości by stanowił on jakiekolwiek zagrożenie zakażeniem poważnymi chorobami.