Home » Manicure hybrydowy » Czy samodzielne zdejmowanie hybryd szkodzi paznokciom? Sprawdzamy!

Czy samodzielne zdejmowanie hybryd szkodzi paznokciom? Sprawdzamy!

Cze 24, 2020 | Manicure hybrydowy

Zdejmowanie hybryd bez odpowiedniej wiedzy może zniszczyć paznokcie i wysuszyć skórki. Ponadto osobom o wrażliwej skórze może zaszkodzić aceton, który jest podstawowym składnikiem mocnych zmywaczy do hybryd. Jak bezpiecznie pozbyć się hybryd i odpowiednio zadbać o paznokcie po takim zabiegu? O tym w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania.

Samodzielne zdejmowanie hybryd czy wizyta u kosmetyczki?

Brak odpowiedniej wiedzy może nas skutecznie wstrzymywać przed wykonywaniem niektórych zabiegów na własną rękę. W wielu przypadkach taka ostrożność jest słuszna, gdyż możemy sobie zaszkodzić i zniszczyć naskórek lub płytkę paznokci.

Zdejmowanie hybryd u kosmetyczki odbywa się szybko i sprawnie, jednak i tutaj często popełniane są błędy. Niektóre zakłady oszczędzają na chemii i używają przestarzałych metod, w tym przypadku zmywania lakieru samym acetonem i zdzierania go za pomocą twardego kopytka. Przed wizytą zawsze zapytajmy, jakich technik używa się w wybranym przez nas miejscu.

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne ściąganie hybryd, to najpierw zaopatrzmy się w odpowiednią wiedzę i potrzebne przybory kosmetyczne. Serwisy YouTube, Instagram oraz TikTok obfitują w wiele filmowych instruktaży i poradników, które przeprowadzą nas przez wszystkie etapy zmywania hybrydy we własnym domu.

Szkodzą hybrydy czy sam etap zmywania lakieru?

Mówi się, że hybrydy niszczą paznokcie, jednak nie jest to do końca prawda. Hybryda to po prostu mocny i trwały lakier, który zabezpieczy płytkę przed uszkodzeniem. W niektórych przypadkach hybrydy wytrzymają nawet miesiąc, a jedyne co będzie w nich przeszkadzać to odrosty, które pojawiają się jako efekt uboczny wydłużania się płytki.

Tym, co najbardziej niszczy płytkę, jest nieumiejętne ściąganie lakieru hybrydowego. Największymi błędami są:

  • zbyt długie trzymanie paznokci w acetonie – ten mocny zmywacz mocno wysusza i może wywołać alergię. Ponadto ma bardzo nieprzyjemny zapach, który nie jest dobrze tolerowany przez układ oddechowy;
  • zdzieranie hybrydy za pomocą pilnika lub frezarki – nieumiejętne używanie pilnika może poskutkować zbyt mocnym starciem płytki, co mocno ją osłabi i przyczyni się do jej łuszczenia.

Warto też wspomnieć o kopytku, które jest używane do podważenia zmiękczonego acetonem lakieru. Jest to długie narzędzie o skośnie uciętej końcówce, zwykle drewniane, jednak zdarzają się też metalowe. Zbyt agresywne zdzieranie lakieru kopytkiem, może porysować płytkę, a także uszkodzić naskórek okalający paznokieć.

Błędy domowego malowania paznokci hybrydami

Nie tylko zmywanie hybryd może nam zaszkodzić, wiele błędów zdarza się nam popełniać podczas nakładania lakieru. Hybryda jest nieco inna niż klasyczne lakiery do paznokci. Po pierwsze: wymaga użycia lampki UV, po drugie: należy zachować umiar podczas nakładania kolejnych warstw. Zbyt duża ilość lakieru może utrudniać utwardzanie lub skrócić trwałość hybryd. Co więcej, za dużo warstw uniemożliwi zmywanie poprzez namaczanie i konieczne może być użycie frezarki.

Nakładanie hybrydy na osłabione paznokcie

W wielu poradnikach możemy przeczytać o malowaniu osłabionych paznokci hybrydą. Najczęściej jest to polecane, ponieważ pomaga pozbyć się brzydko wyglądającej płytki, a także zabezpiecza ją przed kolejnymi uszkodzeniami. Niestety malowanie osłabionych paznokci może być nieco utrudnione przez mniejszą wytrzymałość bazy – hybrydy nie utrzymają się tak samo długo, jak na zdrowych płytkach.

Drugim problemem zniszczonych paznokci jest zmywanie hybrydy. Naruszone płytki lepiej chłoną lakier i aceton, przez co są bardziej wysuszone po zabiegu. Dobrym wyjściem w takiej sytuacji będzie frezarka, jednak należy używać jej z rozwagą i delikatnie ściągać kolejne warstwy hybrydy, bez naruszania samej płytki.

Nie oszczędzaj na lakierach hybrydowych

Malowanie paznokci w domu kusi nie tylko ze względu na oszczędność czasu, ale i pieniędzy. Możemy pozwolić sobie na tańsze kosmetyki i eksperymenty, których nie podjęłaby się kosmetyczka. Takie podejście jest mylące, gdyż nie wszystkie tanie produkty spełniają normy jakościowe i mogą zachowywać się inaczej niż ich profesjonalne odpowiedniki. Wiele z nich będzie miało dłuższy czas utwardzania, a niektóre za dobrze uczepią się paznokci, przez co pozostawią po sobie nieestetyczne odbarwienia.

Zdejmowanie hybryd w domu – podsumowanie plusów i minusów

Skuteczne zdejmowanie hybryd jest możliwe w domowym zaciszu, jednak warto się do tego przygotować i zachować ostrożność. Ponadto zaopatrzmy się w sprawdzone i polecane produkty, które nie uszkodzą nam paznokci i będą możliwe do usunięcia poprzez namaczanie. Piłowanie frezarką pozostawmy specjalistom, którzy mają wprawę i wyczucie, dzięki czemu nie naruszą samej płytki.